Minister rolnictwa Stefan Krajewski powołał 24 czerwca 2026 r. Radę Naukową Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Państwowego Instytutu Badawczego, a inauguracyjne posiedzenie tego gremium odbyło się tego samego dnia w Warszawie. Akty powołania wręczył członkom Rady dyrektor generalny MRiRW Marek Cieśliński, działając w imieniu ministra.
Rada liczy 20 osób i będzie działać przez cztery lata, do 2030 r. Zgodnie z ustawą o instytutach badawczych minister powołuje połowę składu spoza Instytutu: dziesięć osób posiadających co najmniej stopień doktora lub wyróżniających się praktycznym dorobkiem w obszarze działalności ITP-PIB. Drugą połowę wybierają pracownicy naukowi Instytutu we własnym zakresie.
W gronie powołanych przez MRiRW znaleźli się przedstawiciele nauki, administracji rolnej i sektora prywatnego. Ze świata akademickiego do Rady weszli: dr hab. Monika Anna Król (prof. Uniwersytetu Łódzkiego), dr hab. Adam Niewiadomski (prorektor ds. doktoranckich i prawnych Uniwersytetu Warszawskiego), prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko (prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) oraz dr hab. Katarzyna Pentoś (prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu). Środowisko PAN reprezentuje prof. dr hab. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
Administrację rolną i otoczenie branżowe reprezentują: dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz (zastępca prezesa ARiMR), Marek Krajewski (dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi w MRiRW), Józef Kopciuch (dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach) oraz Rafał Krenz (prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Energetycznych, Rozwojowych i Cyfrowych). Sektor paliwowo-energetyczny reprezentuje dr Tomasz Drabik z Orlen S.A.
Czym zajmuje się ITP-PIB i dlaczego skład Rady ma znaczenie
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy powstał z połączenia dwóch placówek: dawnego Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa oraz Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych. Ta fuzja przyniosła jednostkę, która łączy kompetencje z zakresu techniki rolniczej z wiedzą o gospodarce wodnej i ochronie środowiska, co w kontekście narastających problemów z suszą rolniczą nabiera praktycznego wymiaru.
ITP-PIB prowadzi badania w pięciu głównych obszarach: gospodarowanie wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich, ochrona środowiska i zasobów przyrodniczych, ochrona jakości wód i gleb, rozwój infrastruktury wsi oraz odnawialne źródła energii. Do tego dochodzi działalność certyfikacyjna: Instytut wydaje oceny techniczne, instrukcje stosowania i opinie nawozowe, prowadzi też homologacje maszyn rolniczych. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach rolnictwo i ogrodnictwo oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
Obecność w Radzie zarówno prorektora SGGW, jak i przedstawiciela ARiMR czy dyrektora ośrodka doradztwa rolniczego sugeruje, że ministerstwo chce, by Instytut ściślej łączył badania z potrzebami praktyki: od doradztwa polowego, przez certyfikację sprzętu, po politykę strukturalną. Czy ta formuła przełoży się na szybsze wdrażanie wyników badań w gospodarstwach, pokaże najbliższe kilka lat kadencji.









