Dane sprzed 33 dni
Ostatnia aktualizacja ceny indyka: 27.07-02.08.2026. Kolejne notowanie pojawi się po zakończeniu aktualizacji.
Ceny Indyka 2026
Aktualne ceny skupu indyka w Polsce (indory i indyczki), notowania ZSRIR tygodniowe, wykres historyczny, sezonowość świąteczna.
Aktualna cena skupu
10,35zł/kg
hurt: 10 349 zł/t
Notowanie: 27.07-02.08.2026 · ZSRIR
Zmiana tygodniowa
-0.1%
Zmiana miesięczna
+0.5%
Cena Indyka dzisiaj — Wrzesień 2026
Według danych ZSRIR aktualna cena skupu indyka wynosi 10,35 zł/kg (10 349 zł/t hurt). W ciągu tygodnia cena spadła o 0.1%.
Cena skupu indyka w Polsce jest silnie sezonowa — szczytowa w październiku–grudniu (święta), niższa w styczniu–lutym (po-świąteczna dziura), średnia wiosną i latem. ZSRIR publikuje oddzielne ceny dla indorów (samców, ok. 10100–10400 zł/t) i indyczek (samic, ok. 9900–10200 zł/t). Kontrakty między fermą a zakładem Indykpol lub Cedrob są zwykle wieloletnie z cenami indeksowanymi do paszy. W 2026 roku presję cenową wywiera grypa ptaków (kilka ognisk w pierwszym kwartale) i koszt paszy (wyższa lizyna niż u brojlera, większa zależność od śruty sojowej).
Dane ZSRIR z 4 września 2026.
Historia cen Indyka — ostatnie miesiące
Dane historyczne ZSRIRMiesięczne ceny skupu. Poniżej znajdziesz także porównanie roczne i sezonowość cen.
Kalkulator wagi żywej i tuszki: ile faktycznie dostaniesz
Rolnik waży zwierzę żywe, ale zakład płaci za tuszkę po schłodzeniu. Wydajność ubojowa różni się per gatunek (drób 65–73%, wołowina 50–55%, wieprzowina 75–80%). Podaj wagę żywą i ilość sztuk — kalkulator policzy wagę tuszki i porówna przychód z płatnością za żywiec vs tuszkę.
Parametry zwierzęcia
Wzór: waga_tuszki = waga_żywa × (wydajność_ubojowa ÷ 100)
Zakład płaci za tuszkę po schłodzeniu. Rolnik waży zwierzę żywe. Różnica = krew, wnętrzności, skóra, kości, pierze — wraca do zakładu jako produkty uboczne (mączka mięsno-kostna, skóry, pierze na pasze).
Wynik
Waga tuszki 1 szt
10,22 kg
Tuszki łącznie
5110 kg
Przychód — płatność za tuszkę
52 883 zł
500 szt × 10,22 kg × 10,35 zł/kg
Przychód — płatność za żywiec
52 883 zł
7000 kg × 7,55 zł/kg
Sprzedaż za żywiec daje więcej
-0 zł
Różnica dotyczy sprzedaży całej partii. W praktyce zakład zwykle dyktuje formę rozliczenia (żywiec lub tuszka) — ten kalkulator pomaga zweryfikować ofertę.
Kalkulator opłacalności tuczu: FCR i marża na cyklu
FCR (Feed Conversion Ratio) to kg paszy zużytej na 1 kg przyrostu masy. Podaj cenę pisklaka, paszy, FCR i wagę końcową — kalkulator policzy koszt produkcji per kg, marżę na sztuce i na całym cyklu. Cena skupu z aktualnego notowania jest wypełniona automatycznie.
Parametry tuczu
Wzór: koszt/kg = (pisklak + pasza × FCR × cena_paszy) ÷ waga_końcowa
Uwaga: kalkulator nie uwzględnia kosztów energii, pracy, weterynarii, amortyzacji fermy (typowo 0,30–0,60 zł/kg). Realny koszt produkcji = ten wynik + 0,40 zł/kg.
Opłacalność cyklu
Koszt produkcji 1 kg
6,18 zł
pisklak + pasza × FCR
Marża na 1 kg
+4,17 zł
Marża na sztukę
+62,49 zł
Przy 15 kg i cenie 10,35 zł/kg
Marża brutto z cyklu (50 000 szt, śmiertelność 3,5%, cykl 140 dni)
+2 990 401 zł
Przychód: 7 490 089 zł − koszty (pisklak + pasza): 4 499 688 zł. Doliczyć koszty stałe fermy (energia, praca, amortyzacja).
Notowania tygodniowe ZSRIR
| Tydzień | Cena | Zmiana |
|---|---|---|
| 27.07-02.08.2026aktualna | 10,35 zł/kg10 349 zł/t | ▼ 0.1% |
| 20-26.07.2026 | 10,36 zł/kg10 363 zł/t | ▼ 0.8% |
| 13-19.07.2026 | 10,45 zł/kg10 451 zł/t | ▲ 0.7% |
| 06-12.07.2026 | 10,38 zł/kg10 380 zł/t | ▲ 2.1% |
| 29.06-05.07.2026 | 10,17 zł/kg10 168 zł/t | ▼ 2.3% |
| 22-28.06.2026 | 10,41 zł/kg10 412 zł/t | ▼ 0.3% |
| 15-21.06.2026 | 10,45 zł/kg10 445 zł/t | ▲ 1.5% |
| 08-14.06.2026 | 10,29 zł/kg10 291 zł/t | — |
Źródło: ZSRIR (Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej) — MRiRW / dane.gov.pl
Wszystkie warianty indyka
Pełny rozkład cen z najnowszego raportu ZSRIR — porównaj klasy, regiony lub odmiany w jednym miejscu.
| Wariant / klasa | Cena | Zmiana t/t |
|---|---|---|
| Filety z piersi indyka | 30,20 zł/kg30 200 zł/t | ▼ -0.1% |
| Udźce z indyka | 17,95 zł/kg17 947 zł/t | ▲ +0.6% |
| Tuszki indyków 73% | 15,95 zł/kg15 947 zł/t | ▼ -18.8% |
| Skrzydła z indyka | 11,76 zł/kg11 759 zł/t | ▲ +3.6% |
| Indory | 10 349 zł/t | ▼ -0.1% |
| Indyczki | 10 223 zł/t | ▲ +0.3% |
Co wpływa na cenę indyka?
Cena skupu indyka w Polsce kształtuje się pod wpływem wielu czynników — zarówno globalnych (giełdy towarowe, kursy walut, geopolityka), jak i lokalnych (zbiory, koszty transportu, polityka skupu). Zrozumienie tych mechanizmów pozwala lepiej planować moment sprzedaży i szacować opłacalność produkcji.
Polska jest jednym z czołowych producentów indyka w UE — roczna produkcja ok. 350–400 tys. ton, znaczna część trafia na eksport (głównie Niemcy, Austria, Francja).
Cykl tuczu indora (samca) to 20–22 tygodnie, masa ubojowa 18–22 kg. Indyczka (samica) tuczona jest krócej — 14–16 tygodni, masa 10–12 kg. To wyjaśnia różnicę w cenach — indor jest typowo o 100–200 zł/t droższy.
Sezonowość indyka jest wyraźna — szczytowy popyt przypada na święta Bożego Narodzenia (grudzień) i Wielkanoc (marzec–kwiecień). W USA rola indyka w Święcie Dziękczynienia napędza globalny popyt w listopadzie. (Krajowa Rada Drobiarstwa ↗)
Główni odbiorcy: Indykpol SA (Warmia, lider polskiego rynku), TUP Polska, Exdrob, Cedrob (dywersyfikacja z brojlera). Eksport do Niemiec (sieci Edeka, Rewe) i Francji (Aldi France).
Grypa ptaków (HPAI) ma szczególnie silny wpływ na sektor indyka — indyki są bardziej wrażliwe niż brojlery, a ogniska powodują długotrwałe blokady ferm (30–60 dni) i straty finansowe.
Prognoza cen indyka 2026
Rynek indyka w Polsce jest stabilnie rosnący — konsumpcja w UE rośnie, Polska rozwija eksport do Niemiec i Francji. Główne ryzyko to HPAI — rozprzestrzenianie się wirusa zagraża konkurencyjności polskiego sektora (utrata statusu wolnego od grypy może oznaczać miesiące blokad eksportowych). Sezonowo ceny najwyższe w listopadzie–grudniu (szczyt świąteczny), najniższe w styczniu i lipcu. Długoterminowo sektor rośnie 2–4% rocznie, wspierany przez trendy zdrowego odżywiania (mięso chude, niskotłuszczowe) i rosnący popyt eksportowy.
Dane mają charakter informacyjny, nie stanowią porady inwestycyjnej.
Przeczytaj też
ArtykułRzepak po zimie, ocena uszkodzeń i decyzja o ratowaniu plantacji
jak ocenić uszkodzenia rzepaku po zimie i kiedy warto ratować plantację. Sprawdź, co mówią wyniki zbioru rzepaku i jak liczyć opłacalność
3 kwietnia 2026
ArtykułDopłaty ARiMR 2026 , logowanie, wnioski i terminy składania
Sprawdź, jak zalogować się do ARiMR i złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2026 przez eWniosekPlus. Terminy, kroki i najczęstsze błędy w jednym miejscu. D
5 kwietnia 2026
ArtykułBor do rzepaku, ile stosować w drugiej aplikacji przed kwitnieniem
Druga aplikacja boru do rzepaku powinna trafić w fazę BBCH 51 - 55. Sprawdź, jakie dawkowanie boru w rzepaku daje najlepsze efekty i czego nie robić przed kw
7 kwietnia 2026
AktualnościŚląsk ma 70 rezerwatów. Jura zyskała 220 ha ochrony
21 sierpnia 2026
AktualnościKiełbasa pradziada z Dukli z unijną ochroną
12 sierpnia 2026
AktualnościPolska żywność debiutuje na WOFEX w Manili
2 sierpnia 2026
Najczęstsze pytania o ceny indyka
Jaka jest aktualna cena skupu indyka w Polsce?
Według najnowszego notowania ZSRIR cena skupu indyka wynosi 10,35 zł/kg (10 349 zł/t hurt) (Wrzesień 2026). Ceny w poszczególnych punktach skupu mogą się różnić — warto porównać oferty w swoim regionie.
Ile kosztuje indyk w skupie w 2026 roku?
Cena skupu indora (samca, waga bita ciepła) to typowo 10100–10400 zł/t, indyczki (samicy) 9900–10200 zł/t. Aktualne wartości z raportu ZSRIR widoczne są w tabeli powyżej. Ceny kontraktowe z zakładem Indykpol lub Cedrob mogą różnić się o ±300 zł/t w zależności od skali i długości umowy.
Jaka jest różnica cen między indorem a indyczką?
Indor (samiec) jest typowo o 100–200 zł/t droższy od indyczki (samicy). Powód: dłuższy cykl tuczu (20–22 tyg. vs 14–16 tyg.), większa masa ubojowa (18–22 kg vs 10–12 kg), wyższe koszty paszy na sztukę. Z punktu widzenia opłacalności obie opcje są porównywalne — indor daje wyższy przychód na sztukę, ale wymaga dłuższego zaangażowania kapitału.
Kiedy ceny indyka są najwyższe?
Sezonowo szczytowe ceny przypadają na listopad–grudzień — okres świąteczny z wysokim popytem na mięso indyka (głównie w Niemczech i Francji). Drugie szczytowe okno to marzec–kwiecień (Wielkanoc). Najniższe ceny są w styczniu–lutym (po-świąteczna dziura) i w lipcu–sierpniu (spadek popytu letniego). Różnica sezonowa wynosi zwykle 400–800 zł/t.
Czy hodowla indyka jest opłacalna?
Hodowla indyka wymaga większej inwestycji niż brojler — dłuższy cykl (20+ tygodni vs 5–6 u brojlera), większe zapotrzebowanie na miejsce (indor potrzebuje 3–4 m² na sztukę), wyższa wrażliwość na choroby. Opłacalność na poziomie 400–700 zł/t netto przy dobrym zarządzaniu. Kluczowe czynniki: kontrola kosztów paszy (wyższa zawartość białka niż u brojlera), bioasekuracja (ograniczenie ryzyka HPAI), kontrakty długoterminowe z Indykpol lub Cedrob.
Dlaczego HPAI jest większym problemem dla indyka niż dla brojlera?
Indyki są bardziej wrażliwe na wirus HPAI niż kury — śmiertelność w ognisku przekracza 95% w ciągu 3–5 dni. Dodatkowo: (1) indyki tuczą się dłużej, więc strata na sztukę jest wyższa, (2) cykl tuczu >20 tygodni oznacza duże zaangażowanie kapitału w fermę, (3) blokady eksportowe na indyka są zazwyczaj szersze niż na brojlera (rynki kupujące indyka są bardziej wymagające sanitarnie).
Kto kupuje polskiego indyka?
Główny odbiorca krajowy to Indykpol SA (Olsztyn, ok. 40% polskiego ubijię indyka), TUP Polska, Cedrob, Exdrob, Drobimex. Eksport trafia głównie do Niemiec (Edeka, Rewe, Kaufland Deutschland), Francji (Aldi, Leclerc), Austrii, Szwajcarii. W ostatnich latach rośnie też eksport do UK (pomimo brexitu) i USA (po uzyskaniu certyfikacji FDA).
Jak grypa ptaków wpływa na ceny indyka?
Duże ogniska HPAI w fermach indyka powodują: (1) spadek podaży krajowej (ubój prewencyjny, blokady), (2) blokady eksportowe, (3) presję cenową na surowiec. W krótkim okresie cena może wzrosnąć (spadek podaży) lub spaść (brak eksportu). W 2022–2023 duże ogniska HPAI wywindowały ceny do rekordowych poziomów, a w 2024 stabilizacja przywróciła normalny poziom. W 2026 rynek monitoruje kolejne sezony migracji ptaków dzikich (główne źródło wirusa).
Inne ceny skupu
Sprawdź opłacalność uprawy
Kalkulator opłacalności i progu opłacalności — wprowadź swoje koszty